Total Protez

Total (tam) protezler; tüm dişlerin çekildiği, dişi kalmamış ağızlar için uygulanan protezlerdir. Alt yada üst çeneyi tamamen kaplayan protezlerin halk arasindaki ismi “damak” olarak bilinir. Tam protezler çeneyi kaplayan diş etinin üstüne konumlandırılır ve akrilik adı verilen diş etine benzer bir renge sahip reçineler ile oluşturulurlar.

Total diş protezleri takılıp çıkarılabilen protezlerdir ve bu nedenle kullanımı diğer protezlere nazaran daha zorlayıcı olarak nitelendirilir. Alt, üst çene içerisine kolayca yerleştirilebilirler fakat sabit protezin sunduğu konfor ve çiğneme rahatlığına sahip değillerdir. Protezler ilk kullanıma başlandığında ağızda bazı bölgelerde vuruklar ve yaralara neden olabilir, belirli bir sürecin ardından kullanımına alışılır ve kişi kendi dişleriymiş gibi protezleri kullanabilir.

Tutuculuk açısından yeterli kriterlere sahip olmayan kişilerde protezin düşmesi, vurukların oluşması gibi sorunları çözmek adına implantlardan yararlanılmaktadır. Ön bölgeye uygulanan 2-4 adet implant ile protezlerin tutuculuk verimliliği arttırılır. Bu sayede çene kemiğinden güçlü bir şekilde destek alan total protez hastalar tarafından daha kolay tolere edilir. Tam protezler 5 yılda bir yenilenmesi gereken materyallerdir.

Total protez uygulamaları Kütahya Uzmandış Polikliniğinde uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod