Şeffaf-Metal Braketli Ortodontik Tedavi (Tel Tedavisi)

Metal diş telleri; diş teli çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve talep gören braket türleri arasındadır. Klasik ortodonti tedavisi olarak da isimlendirilen metal diş telleri, dişlerin iç ya da diş yüzeyine yerleştirilerek uygulanır. Dayanınıklılığı ile öne çıkan metal dişleri diğer braketlerden bu özelliği ile ayrışır. Kırılma olasılığı oldukça düşüktür.

Ortodonti tedavisi yaklaşık olarak 8 ila 30 ay boyunca süreceği için metal diş telleri kişiye uzun süre eşlik edecektir ve bu sebeple metal diş teli tercihi bu bağlamda gerçekleştirilmelidir. Porselen diş tellerine nazaran daha hızlı gelişim sağlayan metal diş teli uygulamaları ortodontistler tarafından önerilmekte ve tercih edilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra ekonomik olan metal diş telleri estetik kaygı taşımayan kişiler için idealdir.

Tedavi sürecinde en net şekilde ilerlemeyi yansıtan metal teller, şeffaf diş tellerine nazaran daha hızlı sonuçlanmaktadır. Özellikle çocuklarda erken yaşlarda uygulanan çene ve diş yönlendirmelerinde %100 başarı vaat eden metal diş telleri, arzu edilirse renkli lastikler sayesinde daha sevimli bir hale gelebilir.

Şeffaf diş telleri son dönemlerde yüksek talep görmeye başlayan, özellikle de yetişkinler tarafından talep edilen diş telleridir. Sert plastikten veyahut porselenden üretilen şeffaf teller, metal diş tellerine nazaran ağız içerisinde kendilerini belli etmezler. Estetik kaygılar taşıyan insanlar için birebir olan bu tellerin dezavantajı ise dayanıklılıklarının az olması ile kırılma tehlikesine sahip olmalarıdır. Metal diş tellerine nazaran daha kolay lekelenmeleri ve metal tellerden daha az kuvvet uygulamaları göz ardı edilmemesi gereken koşullardır.

Estetik kaygılar göz ardı edildiğinde iki materyalde aynı işlevi görmektedir. iki seçenekte de ağız içi yaralar meydana gelebilir. Hastanın tercihine göre şekillenen bu uygulamalar Kütahya Uzmandiş Polikliniğinde gerçekleştirilmektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod