Sabit-Hareketli Yer Tutucu

Çocuklarda; çürük, enfeksiyon, diş kökü erimesi gibi çeşitli faktörlerden dolayı süt dişleri kaybedilebilir. Doğal bir süreç içerisinde olması gereken ise 7 yaşından itibaren bu dişlerin kendiliğinden düşmesidir. Doğal koşullar haricinde yaşanan diş kayıpları “erken diş kaybı” denilen bir ada sahiptir.

Erken kaybedilen dişlerin yerine yer tutucu materyaller konularak dişlerde oluşabilecek çarpıklıkların önüne geçilmeli ve yeni gelecek dişlerin sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanmalıdır. Çocuklar söz konusu olduğunda yer tutucu materyaller yalnızca süt dişlerine uygulanır.

Hangi dişe uygulanması gerektiği diş hekiminin ayrıntılı muayeneleri doğrultusunda belirlenir. Çocuğun yaşı, diş ve kemik gelişimi, kaybedilen diş sayısı önemli parametrelerdir. Bu paralelde diş hekimi sabit veyahut hareketli yer tutucu kullanıma yönelik bir karar verir.

Erken bir dönemde farklı faktörler nedeni ile kaybedilen dişlerin, gelecek olan dişlerde dizilimin sorunlarına yol açmaması için yer tutuculardan faydalanmak gerekir. Çocuklar için uygulanan yer tutucu materyaller boşan dişin yerine materyalin yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Burada amaç boşluğun yanlarında bulunan dişlerin boşluğa geçerek boşluğun yerini doldurmasını önlemektir. Yer tutucu uygulamaların gerçekleşmediği durumlarda boşluğun komşu dişleri, boşluğu doldurmak isteyerek diş diziliminde çarpıklıkların oluşmasına neden olabilir.

Yer tutucu materyaller çocuğun ağız yapısı, diş dizilimi gibi faktörler doğrultusunda şahsa özel olarak geliştirilir. Sabit/hareketli yer tutucular arasından hangisinin kullanılması gerektiği aile ile diş hekiminin kararları doğrultusunda seçilebilir.

Çocuk için sabit veyahut hareketli yer tutucu materyal tasarımı gerçekleştirilirken çocuğun ağzındaki diş boşlukların ölçüleri alınır. Ve ardından alınan ölçü laboratuvara gönderilir. Kişiye özel yer tutucu üretimi gerçekleşir. Yer tutucular dişe yapıştırılır ve alttan diş gelene kadar düzenli olarak bir kontrol gereklidir.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman kadrosu ve profesyonel diş hekimleri ile sabit-hareketli yer tutucu uygulamaları alanında da hizmet vermektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod