PRF Uygulaması

PRP (Platet Rich Plasma), platet (trombosit) açısından zenginleştirilen plazma yapısı anlamına gelmektedir. Bir bireyden alınan kanın özel tüpler içerisinde santrifüj edilmesi sonucunda 2 madde ortaya çıkar . Bu maddeler PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma diğeri ise PPP (Plateler Poor Plasma) trombosit bakımından zayıf plazmalardır.

PRP trombosit bakımından zengin olduğu için hastalarda uygulanır ve onarıcı özelliklerinden yararlanılır.

PRF; bir fibrin matriks yapısıdır ve içerisinde yüksek oranda trombosit ve lökosit sitokinleri içerir. Trombositler büyüme faktörleri barındırır. Bu faktörler sayesinde yumuşak ve sert dokuda rejenerasyon sağlanmasında pozitif etki sağlarlar.

Bu işlemde hedeflenen; içerisine kan pıhtılaşmasını engelleyen faktör eklemeden sıvı olmayan bir form değil bir fibrin elde etmektir. Fibrin formun kemik doku üzerine örtülmesi veyahut yapay kemikler (greftler) ile beraber uygulanması ile daha kalın ve kalite düzeyi yüksek formda kemik dokuları elde edilmektedir.

Bu uygulamalar, hasarlı dokunun veyahut bölgenin kan dolaşımı ile ulaşabildiği trombosit miktarından daha fazla ve aktif hücreler göndererek bölgedeki doku iyileşmesini aktive etmekte ve hızlandırmaktadır.

PRP uygulamaları son derece güvenilirdir. Bireyin kendi kanı ile gerçekleştirildiği için enfeksiyon, bulaşıcı hastalık, alerji oluşturma tehlikeleri bulunmamaktadır.

Hasta bireyin kolunda bulunan toplar damarlardan uygulanacak bölgeye göre 2 ila 4 tüp arası kan alımı gerçekleştirilir. Alınan kan, tüp içerisinde bulunan sitrat içerikli bir solüsyonla karıştırılarak santrifüj sağlanır. İşlem sonrasında tüpte bulunan kanın trombosit bakımından zengin orta bölgesi alınarak aktivatör ilavesi gerçekleştirilir. PRP solüsyonu aktif hale gelir ve trombosit hücreleri tedavinin gerçekleştirileceği alana uygulanır.

Diş eti hastalıkları, kemik grefti gibi tedavilerde kemik greft materyali ile kombine olarak, implant işlemlerinde, peri implantitis tedavi yöntemlerinde, faydalanarak yüksek verim elde edilmektedir.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman diş hekimleri ve profesyonel kadrosu ile modern diş ve ağız sağlığı hizmetleri sunmaktadır.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod