Pekiştirme Tedavileri

Ortodontik tedavi süreci 1 ila 3 yıl arasında bir zamanı kapsayan bir süreçtir. Tedavinin ardından dişler düzeldikten sonraki kısa sürede, etrafında mevcut yapılar henüz uyum sağlayamaz. Kemik dokusunda olgunlaşma söz konusu değildir ve bu nedenlerden dolayı apareylerin hemen çıkarılması dişlerin eskiye dönebileceği anlamına gelmektedir.

Dişlerin tedavi sonrası konumlarına alışmaları ve orada kalarak, konumlarını korumaları dişlerin düzelme süreci kadar mühim bir durumdur. Düzelmiş dişlerin devamlılığını sağlamak adına, uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Bu son aşamada gerçekleştirilen uygulamalar pekiştirme tedavisi olarak isimlendirilir.

Yıllarca süren tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması adına hastalar için özel olarak geliştirilen pekiştirme apareylerinin, diş hekiminin talimatlarını doğrultusunda kullanılmaları gereklidir.

Ortodontik tedavi kapsamında dişlerin konumu değişir fakat diğer kas ve iskelet konumları sabit kaldığı için kuvvet dengesinde fazla bir etkilenme meydana gelmez. Bu bağlamda pekiştirme uygulamalarının kesinlikle yapılması önemlidir.

Pekiştirme seçenekleri; hawley plak, şeffaf plak (essix plak), retainer teli olarak sıralanabilir. Retainer teli dişlerde uzun yıllar kalabilir. Fakat bu durum hastanın rahatsız olacağı bir durum olarak görülmez. Bu bağlamda dişlerde eskiye dönüş minimuma indirgenir. Hareketli apareyler ise daha kısa vadede kullanım sıklıkları azaltılarak uygulanırlar.

Pekiştirme tedavisi süreci; kişinin ortodontik sorunlarının şiddet boyutuna, kişinin yaşına, diş hekiminin donanım ve tecrübesine göre olduğu gibi tercih edilen yönteme, aktif tedavi süresine ve ulaşılan sonucu başta olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu sebeple pekiştirme tedavi süreci kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman diş hekimi kadrosu ile size diş ve ağız sağlığı konusunda en modern ve kapsamlı hizmeti vermektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod