Küretaj

Küretaj; diş eti rahatsızlıklarının ilerlemesine müdahale etmek adına uygulanan derin temizlik tedavisi olarak kısaca ifade edilebilir. Küretaj, diş taşı temizliği ile karıştırılması gereken bir tedavi yöntemidir. Küretaj tedavisinde amaç; dişin yüzeyinin değil, dişin köküne doğru ilerleyen 4-6 mm derinlerde yer alan enfeksiyonun temizliğinin sağlanmasıdır.

Küretaj dişlerin, diş etleri ile birleştiği alanlarda ceplere neden olan; tartar ve plaktan kurtulmak için önemlidir. Pembe estetik için derin ceplerin elimine edilmesi çok önemlidir. Küretaj; diş etlerinde şişme, kanama gibi semptomlar ile gelen ve daha öncesinde bu semptomlara yönelik tedavi uygulamalarını zamanında yaptırmayan hastalar için uygulanmaktadır.

Daha yakından baktığımızda küretaj, diş etinde gerçekleştirilen bir uygulama olarak hastalıklı ve/veya zarar görmüş yumuşak dokuların, diş eti duvarının içinden tamamıyla temizlenmesini sağlayan bir işlemdir. Uygun bir ilaç takviyesi veyahut bir ölçeklendirme tedavisi ile birlikte uygulandığında, yüksek verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Periodontitis olarak adlandırılan iltihap büyüyerek ilerledikçe ağız ve diş sağlığı için büyük bir risk oluşturur. Dişlerini kaybetme olasılığını yok etmek adına gerçekleştirilecek en uygun adım bu iltihapları en kısa sürede temizlemektir. Bireylerde meydana gelen diş kayıpları analiz edilerek nedenleri incelendiğinde %70’in üstünde bir oran ile en büyük etkenin diş eti problemleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği profesyonel kadrosu ile size diş eti sağlığı konusunda en donanımlı hizmeti vermektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod