Kist Operasyonu

Diş kistleri kapalı doku keseleri olarak ifade edilir. Kistler çoğunlukla diş eti, dudaklar gibi yumuşak oral dokularla beraber çene kemiğinde, bir dişin etrafında gelişim gösterir. Diş kistlerine dikkat edilmesi gereklidir. Kontrol edilmedikleri takdirde ilerleyen evrelerde yoğun ağrılarla beraber daha riskli komplikasyonlara dönüşebilirler.

Dişlerde oluşum gösteren kistler müdahale görmediği sürece sağlıklı dişlere de kalıcı hasar verir ve gülümsemenizi negatif yönde etkileyebilir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kistlerin aylarca, yıllarca semptom göstermeden yavaş yavaş büyüyebileceğidir.

Diş kistlerinin oluşmasının ana nedenleri genellikle ölü dişlerdir. Bazı kist formları, dişlerin uygun olmayan bir şekilde gelişmesi ve yanlış bir şekilde ağızda konumlanmaları nedeni ile oluşurken, bazılarıysa dişin geliştiği anormal yoldan dolayı oluşur.

Farkedilmeyen kist oluşumu zaman içerisinde çene kemiğine zarar vererek, kemiğin kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı tespit edilmesinin ardından hızlı bir şekilde ameliyat ile müdahale edilmesi gereklidir. Bazı koşullarda kist büyüyerek yayılmış hale gelebilmektedir. Bu tarz durumlarda cerrahi müdahaleler daha komplike bir hale gelebilmektedir.

Kist operasyonları, kanal tedavisi ardından gerçekleştirilebilmektedir. Kist alma operasyonu; diş etinin kaldırılarak kemik üzerinde oluşum gösteren kistin alınması işlemidir. Ardından operasyonun gerçekleştirildiği diş eti, dikiş yardımı ile kapatılarak işlem sonlanır.

Bu küçük fakat tehlikeli kistlerin uzman eller tarafından yok edilmesi önemli bir uygulamadır. Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman kadrosu ile aklınızda soru işareti kalmayacak bir hizmet vererek, sağlığınızı güvence altına almaktadır.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod