Kanal Tedavisi

Uzun zaman önce pulpası hastalanan veyahut zarar gören dişlerin çekilmesi gerekirdi. Günümüz dünyasındaki teknolojik gelişmeler sayesinde kanal tedavisi adı altında bu yardıma ihtiyacı olan dişler uzman diş hekimleri tarafından kurtarılabilmektedir.

Kanal tedavisi sürecinde dişin sert dokusunun içinde yer alan kök kanalı adı verilen doğal boşluktaki yumuşak pulpa dokusu ile diş siniri çıkarılarak, dişin içi için temizleme işlemi gerçekleştirilir ve ardından açılan boşluğu doldurma işlemine geçilir.

Dişte oluşum gösteren çürükler doğru zamanda tedavi edilmezse eğer çürükler derinlere doğru yolculuğa çıkarak dişte var olan sinirlerin iltihaplanmasına neden olarak, kişinin şiddetli diş ağrıları yaşadığı bir sonuca varmasında başrolü çekmektedir.

Dişten ayrılarak çıkarılan diş sinirleri dişlerinizin sağlığı ve işlevi açısından hayati bir göreve sahip değillerdir, soğuk/sıcak algısı için yararlanılan duyusal sinirlerdir. Eğer kanal tedavisi ile tedavi görülmezse dişi saran dokunun enfeksiyon kapması ile birlikte apseler meydana gelebilir. Gerçekleştirilen tedavi şiddetli diş ağrılarının önüne geçmektedir.

Bir dişin pulpası/siniri, derin çürükler, yüz travmaları veyahut dişte oluşan çatlak, kırılma sonucunda tahrip olarak iltihap kaptığında bu paralelde enfeksiyon kapabilir. Birbirini takip eden olay döngüleri diş sinirinin/pulpasının hasar görmesi ve parçalanarak dişin çevresinde var olan bakterilerin kök kanal içinde çoğalması ile devam eder.

Meydana gelen apse, kök kanalında enfeksiyona sebep olmanın yanında yüze, boyuna ya da başın diğer bölümlerine yayılan bir şişmeye, diş kökü çevresinde kemik kaybına ve diş ile yanakta drenaj problemlerine sebep olabilir.

Kanal tedavisi uzman eller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir tedavidir. Kütahya Uzmandiş Polikliniğinde kanal tedavisi sürecinde hızlı ve pratik işlemler uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod