Gingivektomi-Gingivoplasti (Diş Eti Hattı Düzeltme)

Gülümseme esnasında diş etlerinin normale kıyasla daha fazla göründüğü diş eti yapısı “gummy smile” olarak adlandırılır. Bu diş eti yapısına sahip olan birçok birey bu durumdan rahatsız olabilmektedir.

Uyumsuz ve asimetrik diş eti kenarları; düzensiz dişler ve eğri bir gülüş hattı algısı oluşturabilir. Diş etleri çekilmiş ise veyahut diş etleri olması gerekenden daha şiş ve uzunsa ters orantı ile dişler daha kısa, doğru orantı ile ise dişler daha uzun gözükebilir.

Bu gibi olumsuz durumları yok etmek, diş eti estetiği kapsamında gelişen uygulamalar sayesinde mümkündür. Gingivektomi-Gingivoplasti uygulamaları gülüş estetiğinde başrolü oynamaktadır. Gingivektomi-Gingivoplasti uygulamaları; estetik bir amaca hizmet etmenin yanı sıra periodontal hastalıklar ile beraber diş etleriyle ilgili diğer problemlerinde giderilmesi adına uygulanan özel cerrahi uygulamalardır.

Gingivektomi; diş eti fazlalıklarının cerrahi operasyonlar ile veyahut yeni nesil lazer uygulamaları ile alınma işlemi olarak tanımlanır. Gingivoplasti; diş eti konturunun düzeltilerek şekillendirme işlemleri olarak ifade edilir.

Bu iki işlemin harmanlanması ile diş etlerinde kusursuz bir sonuç ortaya çıkar. Gingivektomi işlemi uygulanan diş etlerinin kısaltılmasını takiben gelen gingivoplasti işlemleri ile diş etlerinde simetri ve estetik bir görünüm sağlanır. Gingivektomi-Gingivoplasti uygulamaları sadece bireyin estetik kaygılarını gidermek amacı ile değil diş düzenininde olması gerektiği gibi sıralanması için gerçekleştirilmektedir.

Bir birey güldüğü zaman dişler ile beraber diş etleri de 2 mm’ den fazla görünüyorsa ve bu paralelde dişler dikdörtgen bir formdan ziyade kare formunda görünüyorsa Gingivektomi-Gingivoplasti uygulamaları ile diş etinin görünen kısmı azaltılırken,dişlerin boyları da uzatılmış olur. Bu operasyonlar genel itibari ile üst ön dişler için tercih edilir ve estetik bir görünüm sağlanır.

Bu tarz cerrahi müdahaleler alanında uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Kütahya Uzmandiş Polikliniği alanında uzman periodontologlar tarafından bu müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod