Frenektomi

Frenulum; dudak, yanak ve dil dokularını birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran, yumuşak mukoza dokunun adıdır. Ağız içerisinde üst ve alt orta kesici dişlerin arasında ve yanakla arka dişlerin arasında bulunduğu gibi aynı zamanda dilin altında da varlığını gösterir.

Frenulum her bireyde farklılık gösteren kişiye has bir yapıya sahiptir ve ağız içerisinde birden fazla, farklı şekillerde kendini gösterir. Dilin altı, üst dişler, dudak ve yanakta ki arka bölgelerde birden fazla yerde oluşum gösterebilir.

Çoçuklarda çoğunlukla dil bağı, dilin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum fark edilmediğinde, ilerleyen süreçlerde çocuklarda konuşma bozukluğuna, ordodontik sorunlara ve diş eti problemlerine neden olabilir.

Bebeklerde dudak bağı, dişler oluşurken dişlerin konumlanmasına etki ederek dişler arasında boşluk olmasına neden olabilir. Frenulum gerekenden daha kalın veyahut uzun olarak kendini gösterdiğinde, bu durum ileride daha büyük sorunlara gebe olabilir. Bu sebeple erken müdahale gereklidir.

Yetişkin bireylerde de frenulumlar normale nazaran daha kalın ve büyük olduklarında, bununla beraber dişin kenarına fazla yakın bağlandıkları koşullarda diş etini çekerek diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına sebep olabilir.

Estetik açıdan incelendiğinde frenulumun alt ve üst dişler arasında normalden kalın ve büyük olması, dişlerin birleşmemesine ve dişlerin arasında “diestema” adı verilen boşlukların kalmasına neden olarak, estetik açısından hoş olmayan bir görsel oluşturur.

Frenektomi; frenulum dokusunun alınması için uygulanan işlemlerin adıdır. Frenektomi işlemleri, bölgeye lokal anestezi uygulanarak modern diş hekimliği sayesinde son teknoloji cihazlar ile kısa ve kısa sürede uygulanır. Bu işlem dakikalar içerisinde gerçekleşir ve hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez.

Profesyonel bir sağlık hizmeti almak istiyorsanız Kütahya Uzmandiş Polikliniğini ziyaret ederek, hak ettiğiniz diş sağlığına ve estetiğine kavuşabilirsiniz.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod