Flor Uygulaması

Flor doğada, suda, et, balık çay ve yumurta gibi besinlerin içerisinde bulunan bir element olarak diş macunları içerisinde, antiseptik gargaraların içerisinde bulunur. Diş sağlığı ve çürükler için koruma da uzmanlar tarafından en etkili element olarak ifade edilir.

Diş minesinin yapısına katılarak dişin yapısal olarak daha güçlü olmasını sağlayan flor, dişlerin ilk oluşum gösterdiği 4 yıl içerisinde dişlerde minelerin olgunlaşmamasına bağlı olarak çürüklere karşı korumasız olan dişlere uygulanarak, dişleri daha güçlü bir duruma getirmek adına çocuklar için bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilir.

Çocuklarda süt dişleri olarak ifade edilen ilk dişler, daimi dişler kadar önemli bir yere sahip olan dişlerdir. Süt dişlerine ve daimi dişlere yapılam flor uygulaması sayesinde dişlerin güçlenmesi ve çürümeye karşı koruma almaları sağlanır. Flor; diş ile etkileşime geçerek çürüğe karşı direncin varlığını arttırır.

Süt dişleri, sabit dişlere nazaran çok daha kolay çürüyen bir yapıya sahiptir. Çocuklar belli bir yaşa kadar etkin bir diş fırçalama alışkanlığı kazanma da zorlanırlar ve flor uygulaması bu durumlar için çürükle mücadele söz konusu olduğunda etkili ve bilimsel bir tedavidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) diş çürüğünü indirgemek adına flor uygulamaları tavsiye etmektedir. Çocuklarda 4 ila 6 ayda bir gerçekleştirilen flor uygulaması diş hekimi kontrolünde uygulanan basit ve işlevsel bir yöntemdir.

Çocuğunuza flor uygulaması gerçekleştirilmiş olsa bile en kritik nokta çocuğun ağız hijyenini iyi bir şekilde sağlamasıdır. Çürüklerin tedavisi gerçekleştirildikten sonra koruyucu tedaviler yapıldığında diğer adım çocuğun ağız hijyenini korumasıdır. Bu sayede ağız ve diş sağlığı uzun yıllar korunabilmektedir. Ağız sağlığının sağlanması ve devamlılığı için düzenli bir takip oldukça önemlidir.

Çocuklar için gerçekleştirilen flor uygulamalarının zararlı olduğuna dair yanılgılar mevcut olsa da, uzman diş hekimleri tarafından uygun şartlarda, profesyonel bir bakım uygulandığında olsalı bir sağlık riski veyahut zararı bulunmamaktadır.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman kadrosu ile flor uygulamarı adına gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod