Fissür Örtücü

Çocuklarda meydana gelen diş çürükleri, bakterinin bileşimindeki değişime bağlı demineralizasyon ve remineralizasyon süreçlerine bağlı olarak dengesizliğe sürekleren; süt dişlerinde ve kalıcı dişlerde çürük lezyonlarının varlık göstermesi ile beliren çok faktörlü olarak tanımlanan bir hastalıktır.

Diş çürüklerinin ilk olarak görülmeye başladığı nokta; fissür, dişin çiğneyici yüzeyinde mevcut olan çatlaklar olarak tanımlanır. Bu çatlaklar fissür örtücü cihazlar ile kapatılarak, dişte çürük meydana gelmeden önce koruma sağlanabilir. Bu uygulama, diş çürüklerine karşı son derece etkili ve destekleyici bir uygulamadır.

Fissür örtücü; azı dişlerin çiğneme yüzeylerinde meydana gelen, diş fırçasının ulaşmasının mümkün olmadığı çatlakları (fissür) kapatan koruyucu maddedir. Var olan çatlakların üstü kapatılarak bu alanda bakteri birikintisi oluşmasının ve bu paralelde çürük başlangıcının olasılığı yok edilmiş olur.

Fissür örtücü bir diş aşısı olarak düşünülebilir. Çürük oluşumunu önleme metodu pratik, kolay ve ağrısızdır. Bu işlevsel, etkili ve faydalı yöntem göz ardı edilmemelidir.

Fissür örtücü tedavi yöntemleri, süt ve kalıcı dişlerde meydana gelebilecek çürükleri önlemede son derece etkilidir. Özellikle azı dişlerinin bulunduğu bölgeler gıda birikime yatkın alanlardır ve bu nedenle etkili bir ağız temizliği sağlanmadığında, oldukça hızlı ve kolay bir şekilde dişlerde çürükler meydana gelebilir.

Bu yüzeyler çoçuklarda diş çürükleri baş göstermeden önce, fissür örtücüler sayesinde korumaya alınabilir. Fissür örtücü madde seçimi; hastanın yaşına, diş sürme zamanına ve çocuğun davranışlarına göre yapılır.

Fissür örtücü uygulamaları nem kontrollü bir ortam içerisinde gerçekleştirilmesi gereken hassasiyet isteyen bir yöntemdir. Kilit noktalardan biri takiptir ve örtücü maddelerin tekrardan uygulanması, tedavinin verimini maksimuma çıkarmak adına mühimdir.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği çocuklarınıza hak ettiği özeni ve sağlığı sunmak adına fissür örtücü tedavi uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod