Aparey Tedavileri

Sabit apareyler, ortodonti tedavilerinde kullanılır ve destekleyici olarak sınıflandırılan materyallerden biridir. Ağız içi apareylerin hizmet ettiği durumlar; çene darlığı, üst üste binmiş dişler, çenenin ileri veyahut geri olması, çarpık diş dizilimi gibi koşullardır. Ağız içi sabit apareyler kendi arasında ordotondi tedavisinde kullanılan braketler, çene genişletme apareyleri, pekiştirme apareyleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Sabit apareyler; şeffaf ve metal diş teli tedavilerinde dişlerin yüzeyine yapıştırılan ve tedavi süreci boyunca kişiye eşlik eden apareylerdir. Her yaş için kullanıma uygun olan bu materyaller ortodonti uygulamaları sürecinde, diş hekimleri tarafından, tedavi gören kişilerin daha verimli sonuçlar alabilmesi adına ve daha rahat bir süreç geçirmesi için çene genişletme, sabitleme apareyleri tercih edilebilir.

Hasta için sabit aparey ihtiyacı duyuluyorsa öncelikle ortodontik problemler ve ağız, diş rahatsızlıkları incelenir. Dişlerdeki mevcut çarpıklığın seviyesi, çenede bulunan problemler, dişlerdeki çürükler ve diş eti rahatsızlıkları gibi sorunların tespit edilmesi halinde öncelik bu sorunların ortadan kaldırılmasıdır.

Uygun koşullar sağlandığında ortodonti tedavisini gerçekleştirmek adına braketler diş yüzeyine uygulanır ve ardından çene genişletme apareyleri takılır. Ağız içerisine konumlandırılan sabit apareyler sahip oldukları yay/piston yardımıyla sağladıkları baskı ile ortodonti tedavisinin çok daha verimli sonuçlanmasına etki ederler.

Ortodonti uygulamalarının süreci tamamlandıktan sonra sağlanan koşullarının tekrar bozulmasının önüne geçmek adına pekiştirme apareyleri kullanılmaktadır. Bu apareylerin kullanım alanları genel itibari ile alt çene kısımlarıdır.

Sabit apareyler kişiye özel üretilir bu sayede genç yaştaki kişiler için uygulandığında çene ve damakta yaşanan şekiş bozukluklarının önlenmesi adına mühimdir. Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman hekim kadrosu ile ağız ve diş sağlığı konusunda en kapsamlı tedavileri sizlere sunmaktadır.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod