Ampütasyon

Çocuklar söz konusu olduğunda ampütasyon tedavileri, süt dişlerinin işlevselliğine devam etmesi açısından uygulanan yöntemlerdir. Çocukların dişlerinde oluşan çürükler eğer dişin merkezine kadar ilerleme göstererek dişi besleyen sinirlere ulaştıysa eğer ampütasyon uygulamaları gerçekleştirilerek çürüğe sebep olan bakterileri uzaklaştırılır. Ampütasyon çocuklar için oldukça mühim bir tedavidir.

Süt dişlerinin dayanıklılığı yetişkinlerde bulunan sabit dişler kadar iyi değildir. Bu sebeple aşırı şeker tüketimi, ağız ve diş bakımında aksaklıklar meydana gelmesi veyahut eksikliği gibi etkenler süt dişlerinin çürüme hızını tetiklemektedir. Hızlı çürüme diş sinirlerine çürümenin ulaşması anlamına gelmektedir. Diş canlılığını kaybederse şişmeler, ağrılar yaşanmaya başlar.

Çocuklar için uygulanan ampütasyon tedavileri genellikle azı dişlere uygulanır. Fakat kalıcı 6 yaş dişleri için de uygulanmaktadır. Süt dişleri üzerinde gerçekleştirilen ampütasyon işlemlerinde, çürüyen diş dokusu ve zarar gören sinirlerler, damarlar uzaklaştırılarak tedavi gerçekleştirilir. Dişin kuron kısmında bulunan pulpa ve çürük doku çıkarılır. Ampütasyon tedavilerinde amaç dişin canlı kalması, ağız içerisindeki faaliyetlerinin devamlılığını sağlamaktır. Tedaviye başlamadan önce dişe anestezi uygulanır ve işlem sırasında bu sayede herhangi bir ağrı veyahut acı hissedilmez.

Tedavi sırasında dişte görülen kronlar ve çürükler temizlenir, sinir dokusuna girilerek bu dokularında temizliği sağlanır. Köklerde bulunan sinirlerden ve damarlardan kaçınılır. Tedavi sırasında özel sıvılar enjekte edilir ve dolgu, standart dolgular gibi gerçekleştirilir.

Süt dişlerine uygulanan ampütasyonun amacı alttaki daimi dişi koruma altına almaktır. Alttaki daimi dişe zarar veren bir tedavi olmamakla birlikte daimi diş ile ilişkili değildir. Süt dişlerine dişin taç kısmı içerisinde hasar almış dokunun uzaklaştırılması sağlanır.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği ampütasyon tedavilerinde profesyonel ekibi ve uzman doktorları ile güverenerek sağlık hizmeti alabileceğiniz bir kuruluş olarak, çocuklarınız adına en iyisini istemektedir.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod