Alveoloplasti-Alveolit Tedavileri

Alveolit; diş çekimi uygulamalarının sonrasında oluşan iltihaptır. Hastalar için gerçekten rahatsızlık verici bir durumdur. Alveol; dişleri taşıyan kemik bölümün adıdır. Bu ismin paralelinde o bölge de oluşan iltihaplanma alveolit olarak isimlendirilir. Alveolit genellikle diş çekimini takip eden süreçte 2 ila 3 gün içerisinde oluşum göstermektedir. Çekilen dişin geride bıraktığı boşlukta bu iltihaba rastlanabilir.

Alveolit oluşumunun nedeni diş çekimi sonrası, oluşan boşlukta kanın dolması ve kan pıhtısının iyileşme sürecine girmeden bozulmasıdır. Bunun yanı sıra iyileşme süreci başlamış olmasına rağmen farklı etkenler ile kan pıhtısında bozulmalar meydana gelebilir.

Kan pıhtısının bozulmasına sebep olan etkenler; sigara, alkol tüketimi, hijyensiz bir ağız, eksik ağız bakımı, sıcak duş alımı gibi faktörlerin yanında soğuk/sıcak içeceklerin tüketimi, diş boşluğunun dille veyahut herhangi bir alet ile oynanması gibi nedenlerdir.

Çekim esnasında hastaya aşırı dozda narkoz uygulanması ve diş bölgesinin aşırı uyuşturulması, dişin çekileceği kan toplanmasını engelleyerek alveolit oluşumuna neden olmaktadır.

Alveolit etkisi birkaç sürem acılı bir hastalık olarak tanımlanır. Bu rahatsızlığı yaşamamak adına ağız bakımına önem verilmeli ve dişler düzenli olarak mutlaka fırçalanmalıdır. Diş hekimi tercihiniz ayrı bir önem taşımaktadır. Bunların yanı sıra sigara alkol tüketiminden minimum 3 gün boyunca uzak durmalı ve minimum 24 saat boyunca kişi ağzını şiddetli bir şekilde çalkalamamalıdır.

Alveoloplasti-Alveolit tedavileri lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İlk aşamada çekim boşluğunda eğer varsa yabancı maddeler yok edilir ve ardından enfekte tabaka kürete edilerek yıkanır. Çene kemiğinde meydana gelen şişlikleri yok etmek ve diş etleri altındaki düzensiz alveoler aralıkları onarmak için alveoloplasti (kemik düzeltme) uygulanır.

Kütahya Uzmandiş Polikliniği uzman kadrosu ile bu hizmetleri sizler için sağlamaktadır.

Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod