Pembe Estetik Nedir?

Güzel bir gülümseme esnasında sadece dişlerin dikkat çektiği düşünülür. Ancak dişler kadar diş etleri de gülümsemede etkilidir. Estetik bir gülümseme için diş etlerindeki düzensizlikler giderilmelidir. Zenit noktaları, diş etinin rengi ve kalınlığı, diş eti seviyeleri, bu düzensizliklere örnek olarak verilebilir.

Etkileyici bir gülüşe sahip olmak için pembe estetik sıkça yaptırılır. Dişlerin diş etleriyle bütünleşen kısmının normal düzeyde olması sağlanır. Bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. En önemli nokta, doğal ya da doğala yakın görüntünün bozulmamasına özen gösterilmesidir. Bu yüzden diş etlerinin düzenleme yöntemleri hastaya göre belirlenir.

Estetik diş eti tedavisinden sonra gülümsemede fazla diş eti görünüyorsa botoks uygulamaları yapılmalıdır. Botoks uygulamasında hastanın yüz ifadelerinde herhangi bir değişiklik olmaz.

Pembe estetik yapılmadan önce uygulama yapılacak bölgenin anatomisi detaylı şekilde incelenmelidir. Aksi halde doğru bölgelere uygulama yapılamaz.

Pembe Estetiği Kimler Yaptırabilir?

Pembe estetik, herkese yapılamaz. Bazı bozuklukların ve rahatsızlıkların olması gerekir. Bunlar;

 • Diş etinin az ya da fazla olması,
 • Diş eti seviyelerinin uyumlu olmaması,
 • Diş etlerinin asimetrik olması,
 • Diş etlerinin iltihaplanmasıdır.

Şikayetlerin seviyeleri farklı olabileceğinden diş hekimi tarafından hangi yöntemin uygulanacağı belirlenir.

Pembe Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Birçok pembe estetik yöntemi bulunur. Ancak pembe estetik tedavisinden önce detaylı ağız ve diş muayenesi yapılmak zorundadır. Muayene sonrasında yöntem belli olur. Bu yöntemler;

 • Gingivoplasti
 • Gingivektomi
 • Rejeneratif
 • Kron Boyu Uzatmadır.

Gingivoplasti tedavisinde diş etlerinin fazla görünen kısımları düzeltilir. Düzeltme sırasında diş eti cepheleri de estetik görünüm için tedavi edilir.

Gingivektomi uygulamasıyla asimetrik diş eti büyümelerinin diş eti fazlalıklarının önüne geçilir.

Rejeneratif, vücudun kendisini yenilemesi sağlayan bir iyileştirme yöntemidir. Bu yöntemler, diş eti hastalıklarına bağlı olarak zarar gören dokular iyileştirilir.

Kron boyu uzatma tedavisiyle diş eti kemiği ve dokusu yeniden yapılandırılır. Böylelikle dişlerin daha uzun ve güzel görünmesini sağlar.

Pembe Estetik Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Pembe estetik yöntemi, sadece ağız ve dişlerin güzel görünmesini sağlamaz. Diş eti problemlerinin tedavisinde kullanılır. Amaç, ağız ve diş sağlığını korumaktır.

Pembe estetik tedavisiyle;

 • Diş eti iltihapları giderilir.
 • Diş eti doku hasarları iyileştirilir.
 • Diş kayıpları önlenir.
 • Diş boyları düzeltilerek uyum sağlanır.
 • Böylelikle ağız ve dişler, güzel bir görünüme sahip olur.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Gülümseme esnasında ön tarafında yer alan orta iki dişin üst noktalarında bulunan diş etlerindeki hayali çizginin hafif bir şekilde dudağa dokunması, pembe estetiktir. Ağızdaki her diş, bir uyum içerisinde dizilir. Bu uyumu sağlamayan diş etleri ve dişler arasında belli bir uyum sağlanır.

Çoğu zaman dişler dışarıdan uyum içerisinde gözükür. Ancak diş etlerindeki düzensizlikten dolayı gülerken ahenk bozulması yaşanır. Bu da kötü bir görünüme neden olur. Diğer bir durum ise diş sıralamasının bozuk olmasıdır. Böyle bir durumlar karşılaşıldığında ilke olarak diş etleri düzeltilir. Ardından diğer diş tedavilerine başlanır. Pembe estetikteki her işlem, kendini belli eder. Gülümsemeler farklı ve güzel olur.

Diş eti çekilmelerinde kök yüzeyleri görünür. Diş kronu normalden uzun görünür. Bu durumlarda diş etlerine ekleme yapılması gerekir. Diş eti grefti ile kök yüzeyi kapatılır. Böylelikle estetik görünümün yanı sıra diş etleri ve dişlerin sağlığı korunmuş olunur.

Diş eti çekilmelerinin sebepleri teşhis edildiğinde çekilmelerin birçok kez olması engellenmeye çalışır. Bunun için tedaviler yapılır ve gerekli önlemle alınır. Pembe estetik sonrasında dişler fırçalanırken sert uygulamalara yapılmaz. Diş sıkmanın olmaması gerekir. Aksi halde diş eti çekilmeleri tekrarlanır.

Pembe estetik tedavilerinde sadece dişlere yapılan uygulamalar yeterli olmayabilir. Bu yüzden estetik öncesinde detaylı muayene yapılarak, yapılması gereken işlemler belirlenir. Ardından belli bir planlamayla tedaviye başlanır.

Diş etinin doğal ve sağlıklı görünmesi için protetik restorasyonların iyi bir şekilde tamamlanması gerekir. Günümüzün teknolojisiyle bu mümkündür. Lamine ve bonding uygulamaları, ileri teknoloji cihazlarla yapılır. Bu sayede estetik sırasında dentin, diş ve mine yapıları incelenir. Yapılan işlemler, uzun ömürlü olur. Ayrıca istenilen estetik görünüm kazanılır.

Pembe Estetik Tedavisinde İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Pembe diş estetiğinde iyileşme süresi, hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir hafta sürebilir. Diş hekiminin uyarılarına dikkat edildiğinde ve ağız bakımı düzenli yapıldığında iyileşme süresi kısalır.

Pembe Estetik Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pembe estetik, hem ağız sağlığı hem de estetik gülüş için sık tercih edilir. Tedavi iyi sonuçlandığında iyi bir diş görünümü sağlanmış olunur. Bunun için tedavi sonrasında da bazı noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle hasta, diş hekiminin uyarılarını ve yönlendirmelerini dikkat dinlemelidir. Ardından uygulama noktasında titiz davranmalıdır. Yumuşak diş fırçası kullanmalı ve düzenli olarak gargara yapmalıdır. Ağız ve diş bakımına dikkat edilmediğinde iyileşme süreci uzar. Ayrıca tekrar diş muayenesi ve tedavileri yapılmak zorunda kalınabilir. Bu yüzden pembe estetik tedavisi ve sonrasına dikkat edilmelidir.

Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod