PEDODONTİ NEDİR?

PEDODONTİ NEDİR?

Pedodonti “çocuk dişleri” anlamına gelir. Çocuk Diş Hekimliği, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek ve çocukların ağız sağlığını, diş sağlığını, çene ve yüz bölgesinin gelişimini takip eder. Ayrıca diş sağlığı alanında koruyucu önlemler alınmasını sağlar.

PEDODONTİ’NİN AMACI NEDİR?

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktadır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere “Koruyucu Diş Hekimliği” denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitim verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

PEDODONTİ HANGİ UYGULAMALARI YAPAR?

Pedodontisiler bebeklik, çocukluk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı için gerekli önlemleri almaktadır. Pedodonti alanına giren uygulamalar şu şekildedir;

  • Çocuklarda görülen çürüklerin belirlenmesi ve gerekli koruyucu uygulamaların yapılmasını sağlama,
  • Ağız, diş, çene e yüz gelişimini bebeklik döneminden itibaren düzenli olarak takip etme,
  • Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturma,
  • Süt dişleri ve daimi dişlerde ortaya çıkan şekil bozuklukları ve çürüklere karşı tedavi uygulama,
  • Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığını oluşturma ve kontrol etme, doğru diş fırçalama konuşunda bilinçlendirilmesini sağlama,
  • Erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyabilmek adına yer tutucu uygulamalar yapma,
  • Ebeveynleri çocukların ağız ve diş bakımı konusunda bilinçlendirilmesini ve yönlendirilmesini sağlamak pedodonti alanına girmektedir.
Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod