FIRÇA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

FIRÇA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Diş fırçası seçimi diş ve diş minesi sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle diş fırçası seçerken bazı hususlara dikkat etmekte yarar vardır. Diş fırçası seçerken bir diş hekiminden yardım almak genellikle en doğru yöntem olmaktadır. Çünkü diş hekiminiz; dişlerinizin durumuna, çene yapınıza ve diş hassasiyetinize göre sizin için en doğru diş fırçasının nasıl olması gerektiğini bilmektedir. Diş fırçası seçimi yaparken diş fırçasının sapına da dikkat edilmelidir. Diş fırçası sapı kaymaz ve esnek bir yapıda olmalıdır. Böylelikle diş fırçasının hareket alanı daha geniş olacak ve ağız içerisinde ulaşılması zor olan yerlere daha kolay bir şekilde ulaşılacaktır. Diş fırçasının sapı kadar baş biçimi ve kılların biçimi de önemlidir. Fırçanın bas kısmı sivri ya da dikdörtgen biçimde olmalıdır. Fırçanın kılları ise yumuşak, uçları oval ve parlatılmış şekilde olmalıdır. Aksi durumda dişleriniz kıllardan zarar görebilir. Diş fırçası seçimi hususunda bir diğer önemli nokta ise fırçanın boyutudur. Diş fırçasının büyüklüğü ve şekli ağız yapısına, büyüklüğüne uygun olmalıdır. Çocuklar ve yetişkinler için fırçaların boyutu aynı olmamalıdır.

Diş fırçanızı doğru bir şekilde seçtikten sonra, fırçanızın etkin ve uzun ömürlü kalmasını sağlayacak tavsiyeler:

  • Fırçanızın bakımı düzenli olarak yapılmalı; kullanım sonrası mutlaka iyice temizlenmelidir.
  • Diş fırçası kesinlikle paylaşılmamalıdır. Aksi takdirde enfeksiyona yol açabilir.
  • Kullanım sorası fırçanın kuruması için kupa ya da benzeri tarzda bir kapta tutulması gerekir.
  • Diş fırçanızı hava almayacak, kapalı bir kapta saklamayın; çünkü bu tarz kaplar mikroorganizmaların oluşumunu tetikleyebilir.

Çocuklara Diş Fırçası Alırken NELERE DİKKAT ETMELYİZ?

 

Çocukların 2,5 -3 yaşlarında diş fırçalamaya başlamaları en uygun olanıdır. Ancak bu yaşlarda önemli olan, fırçalamanın kendisinden çok, onlara bu alışkanlığı kazandırmak için diş fırçalamayı sevdirmektir. Bunun için piyasa da mevcut olan renkli ve tatlandırılmış özel çocuk macunları ve diş fırçalarını tercih edebiliriz. Çocuklar genelde bunu bir oyun olarak algıladıklarından ve sadece görünen, ön yüzeyleri fırçalarlar. Bu sebeple anne ve babanın çocuğa eşlik ederek, ona diş fırçalamayı öğretmesi en doğru yoldur.

 

Her şeyden önce çocukların diş ve diş etleri yetişkinlerden çok daha hassas olduğu için, kullanılan ürün mutlaka bu hassas yapıya uygun olmalıdır. Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve yumuşak kıllı fırçalar alınmalıdır. Sert diş fırçası kılları, dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Çocukların, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişlerini üçer dakika fırçalamalarını sağlamak yeterli olacaktır.

 

Hamilelik Dönemine Özel Diş Fırçası Kullanılmalı Mı?

 

Gebelik döneminde dişlerin ve diş etlerinin normalden çok daha hassas bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde vücudun hormon dengesindeki değişimlerdir. Bazı hormonların bu dönemde artış göstermesi ile beraber özellikle diş etleri daha hassas hale gelebiliyor. Bu nedenle diş etlerinde şişme olabildiği gibi ara ara diş eti kanaması da yaşanabiliyor.

 

Elbette bu şikayetler, ağız ve diş temizliğinin ihmal edilebileceği anlamına gelmiyor. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı gibi şikayetler olabilir. Bu dönemde söz konusu şikayetler nedeniyle diş fırçalamayı ya da diş ipi kullanmayı bırakmak, diş ve diş etlerinin zarar görmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda daha küçük başlıklı diş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Bu diş fırçaları mide bulantısı refleksine karşı çok daha doğru bir tercih olabiliyor. Diş etleri ile ilgili sorun yaşayan anne adayları ise diş fırçası seçimi noktasında tercihini daha yumuşak kıllı olanlardan yana yapabilir.

 

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

 

Diş fırçası tercihini yaptınız, kullanmaya başladınız. Peki diş fırçamı ne sıklıkta değiştirmeliyim diye düşündünüz mü? Uzmanlara göre diş fırçasının ömrü üç aydır. Sağlıklı dişler ve gülüşler için kesinlikle üç ayda bir diş fırçasının değiştirilmesi gerekir. Bir süre sonra diş fırçanızın kıllarının yanlara doğru ayrılmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum diş fırçanızın kullanım ömrünün tamamlandığının en önemli sinyalidir. Aynı zamanda diş fırçalarındaki bakteri üretimi nedeniyle de kesinlikle süreçleri takip etmeli ve diş fırçası yenilenmelidir.

Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod