İMPLANT TEDAVİSİ İLE TEK  SEANSTA SABİT DİŞLER (İMMEDİAT YÜKLEME)

İmplant sistemlerinin geliştirilmesi ile birlikte suni kökler oluşturulmakta ve bu köklerin üzerine sabit dişler uygulanabilmektedir.
İmplantlar hastayı hareketli bir protezden kurtararak hastanın estetiğini ve konforunu en üst noktaya taşırlar.
Pozitif etkileri bu kadar fazla olan bu tedavinin bir takım dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz ki implant tedavilerinin sürelerinin uzun olmasıdır.
İmplant destekli sabit ve hareketli protezlerin tedavi süreleri 3 ila 9 ay arasında değişmektedir.
İmplantın markası, kemik durumu, kemik tozu uygulamaları gibi birçok etkende implant tedavisinin süresini etkileyebilmektedir.
Bu kadar uzun bir süre aralığı hastanın sosyal hayatını ya da mesleğe bağlı iş hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesi düşürmektedir.

İmmediat yükleme son senelerde hastaları dişsiz bırakmamak için uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavi akışı genel manada şu şekilde ilerler.

Hasta ayrıntılı bir şekilde dental tomografi analizleri ile birlikte muayene edilir.

-Kemik kalitesi, kemik çapı, alınacak dişleri ağızdaki konumu, uygulanabilecek implantların çeşidi belirlendikten sonra hastadan o an sadece ölçü alınır. Alınan ölçü hastanın implantı yapılır yapılmaz yapıştırılacak dişler içindir. (Bu dişlerin laboratuvar aşaması 1 haftadır. Ölçü alındıktan 1 hafta sonra işlemler başlanılabilir)

-İmplant uygulaması varsa diş çekimleri tek seansta uygulanır. İmplantlar uygulandıktan sonra hasta yaklaşık olarak 1 saat dinlendirilir ve daha önceden alınmış ölçüden yapılan dişler uygulanan implantlara vidalanır.

İmmediat yükleme yani implant üstü tek seansta sabit dişlerin yapılması işleminde hastanın bilmesi gerekenler bazı hususlar vardır.

  1. Bu tedavi çeşidi 2 uzman diş hekimi tarafından uygulanmaktadır
    (Çene cerrahisi uzmanı/Protetik diş tedavisi uzmanı)
  2. Bu tedavi her hastaya uygulanamayabilir. Uygun kemik seviyelerinin ve uygun kemik kalitesinin olması gerekir.
  3. İmplant sonrası aynı gün yapılan sabit dişler hastanın geçici dişleridir. İmplantlar tamamen çene kemiğinde kaynadıktan sonra (yaklaşık 3 ay) bu dişler porselen ya da zirkonyum dişlerle değiştirilecektir.
  4. İmplant sonrası yapılacak dişler sadece estetik amaçlıdır. Hastanın güçlü bir şekilde çiğneme yapması istenmez. Hasta 3 ay sonraki yapılacak dişleri daha rahat kullanabilir.
  5. İmplant tedavisi ile tek seansta sabit diş tedavisi ağrılı bir işlem değildir. Tüm işlemlerde anestezi uygulanır. Yara yerlerinin hızlı iyileşmesi için işlem öncesi kan alınarak implant bölgesine prf uygulanır. İşlem sonrası hastanın şişliklerini azaltmak için kortizon ve ağrı kesici iğneler yapılır. Ancak tedavi süresi yaklaşık 6 saat sürdüğü için hastanın yaklaşık 2 gün istirahat etmesi önerilir.

Bizler UzmanDiş olarak ‘İmplant tedavisi ile tek seansta sabit dişler’ tedavisini benimsemekte ve bu tedaviyi sıklıkla gerçekleştirmekteyiz.

Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod