Diş Möllenmesi (Törpülenmesi) Nedir?

Diş törpüleme; dişlerin ideal bir şekil alması, memnun olunmayan görünüşün düzeltilmesi adına gerçekleştirilen estetik uygulamalardan biridir. Diş minesinde gerçekleştirilen törpüleme faaliyetleri dişlerin arzu edilen şekle ve görünüme kavuşturulmasını sağlar. 

Diş törpüleme uygulamalarında ilk adım uzman bir diş hekimi ile görüşerek dişlerin sağlıklı olup olmadığının kontrolünün sağlanması,  uygulamalar sırasında herhangi bir sorunun yaşanıp yaşanmayacağını teyit ettirmeniz önemlidir. 

Uzman diş hekimleri, diş törpüleme işlemleri yaptırıp yaptıramayacağınıza karar vermek adına, dişlerinizin röntgenini çekerek analizde bulunabilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı takdirde diş törpüleme uygulamalarına geçilebilir. 

Diş Törpüleme Süreci Nasıl Gerçekleşir?   

Diş törpüleme sürecinin ilk basamağı, gerekli olan ön koşullar sağlandıktan sonra gelen dişlerin nasıl bir şekilde olacağı hakkında hasta ve diş hekimi tarafından karar verilmesi, törpülenecek dişlerin bir kalem aracılığı ile veyahut diş araçlarıyla işaretlenmesidir. 

Ardından gelen süreçte uzman diş hekimleri dişleri şekillendirmek amacıyla, diş aletleri kullanarak uygulamaya geçerler. Dişlerde gerçekleştirilen törpüleme süreci tamamlandıktan sonra doğal diş rengine uygun olacak şekilde yüzeyin tekrardan pürüzsüz hale gelmesi adına kompozit malzemeler içeren yapıştırıcılar uygulanabilir.

Diş törpüleme aparatları; dişlere hiçbir zarar verilmeden, diş minesi düzeltmek ve şekil vermek adına ufak hareketler yapılarak kullanılmaktadır. Dişlerdeki törpüleme işlemleri gerçekleştirildikten sonra tedavi bitiminden önce dişlerdeki pürüzleri yok etmek adına parlatma uygulamaları gerçekleştirilir.  

Diş törpüleme tedavisinin ardından dişleriniz için özel bir bakım gerekmemektedir. Ağız ve diş hijyeniniz adına yapacağınız işlemler, diş törpüleme işlemi içinde bir bakım gerçekleştirecektir.

Diş Törpüleme İşlemleri Ne Zaman Gereklidir?

Dişlerde var olan küçük kusurları yok etmek adına diş törpüleme işlemleri uygulanır. Çoğu insan estetik açıdan kendini beğenmek ve daha iyi hissetmek adına diş törpüleme uygulamalarından yararlanmaktadır. Daha iyi bir görünüm ve gülüşe sahip olmak adına dişlerinde mevcut olan uzunlukları, tırtıkları ve çeşitli problemleri yok etmek adına törpüleme işlemleri ile estetik bir görünüm sağlanabilir.  

Dişlerde mevcut olan herhangi bir şekil bozukluğu diğer dişlere zarar verdiği durumlarda, şekil bozukluğu olan dişin diğer dişlere verdiği zararı yok etmek adına törpüleme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Diş/dişler, dudakların veyahut ağız içerisinde herhangi bir yapının zarar görmesine neden olacak boyutlarda bir uzunlukta ya da tırtıklı bir yapı da ise diş törpüleme uygulamalarından faydalanabilirsiniz.  Dişlerin ısırma, çiğneme sırasında zorluklar çıkardığı durumlarda, ağrıları tetikledikleri durumlarda, diğer dişleri sıkıştırdığı koşullarda uzman bir diş hekimi ile görüşerek diş törpüleme konusunda bilgi alabilir, uygun tedavi yöntemi konusunda diş hekimi ile birlikte karar verebilirsiniz. 

Diş Törpüleme İşlemlerinin Faydaları

Diş törpüleme uygulamalarının avantajları;

  • Daha estetik dişler ile kendinizi daha iyi hissederek, özgüven kazanabilirsiniz.
  • Diş törpüleme uygulamaları sürecinde hiçbir koşulda ağrı ve sızı gibi durumlar ile karşılaşılmaz.
  • Tedavi sonrasında enfeksiyon oluşumları ile karşılaşılmaz. 
  • Diş törpüleme uygulamaları sonrasında herhangi bir alerjik tepkime meydana gelmez. 
  • Diğer ağız ve diş estetik yöntemlerine nazaran çok uygun bir maliyete sahiptir.  
Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod