Diş Çektirmek Acıtır mı?

Dişin çekimi acıtır mı? Diş/dişçi korkusu olan, olmayan herkesin aklını bu soru kurcalamaktadır. Diş sağlığı söz konusu olduğunda, diş tedavilerinin acı verdiği gibi düşünceler toplum içerisinde yer edinmiştir. 

Diş çektirmek gerçekten acıtır mı modern tıp bu konuda neler diyor? Birlikte keşfedelim. 

Diş Çektirmek Acılı Bir İşlem midir? 

Dişte, dişlerde yoğun ağrılar olmasına rağmen dişini çektirmekten korkan, endişe duyan ve dişçiye gitmekten çekinen büyük bir çoğunluk bulunmaktadır. Bu konuda kesinlikle kendinizi yalnız hissetmemelisiniz.  

Fakat bilmelisiniz ki korku ve endişe nedeni ile kaçındığınız, geri durduğunuz ve ertelediğiniz diş muayeneleri daha kötü sonuçların tetikleyici olabilir. Örneğin; dişinizi/dişlerinizi kaybetmeden bir tedavi gerçekleşebilecek olmasına rağmen, ertelemeleriniz sonucunda dişinizi, dişlerinizi kaybedebilirsiniz. 

Dolgu veyahut kök kanal tedavi uygulamaları ile sağlığına kavuşacak dişleriniz, zamanında teşhisten uzaklaştıkça dişinizde  ağrılara ve iltihaplanma gibi oluşumlara sebep olarak, dişin/ dişlerin kaybına sebep olmaktadır. 

Erken Teşhis ile Dişinizi Kaybetmek Zorunda Olmayabilirsiniz

Dişlerinizden kaynaklı olduğunu bildiğiniz ağrı, sancı veyahut çeşitli şikayetler, sorunlar nedeni ile diş hekimine direkt gitmeniz sayesinde dişiniz, dişleriniz çekilmeden daha farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. 

Modern dünyada diş hekimliğinin edindiği tecrübeler ve teknolojik gelişmeler sayesinde dişleri olabildiğince uzun süre ağız içerisinde tutmayı hedeflemektedir. Diş kaybının önüne geçmek adına dolgu, kanal tedavileri gibi yöntemler sıklıkla hastalar için tercih edilmektedir. 

Fakat doku kaybının yoğun bir şekilde mevcut olduğu ve dişin tedavi edilemeyeceği, kurtulamayacağı kritik durumlar söz konusu olduğunda diş çekimi gerekmektedir. Bu yöntem için ise en doğru kararı tabiki diş hekiminiz verecektir. 

Diş Çektirmek Can Acıtır mı?

Teknoloji dünyasında yaşıyoruz ve bu teknolojik gelişmeler her alanda etkisini gösterdiği gibi elbette sağlık alanında ve özellikle de diş sağlığı konusunda kendini göstermektedir. Öyle ki artık diş çektirmek teknoloji, deneyim ve bilgi birikimi sayesinde korku veren ve acıtan bir işlem olmaktan uzaklaşmıştır. 

Hastalar artık diş çekimi uygulamaları sırasında neredeyse hiç ağrı ve acı hissetmemektedir. Genel itibari ile lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen diş çekimi işlemleri sırasında aynı zamanda oldukça kısa bir süre gerekmektedir. 

Günümüz dünyasının sunduğu şartlar bu kadar elverişli bir haldeyken, diş hekiminiz tarafından çekim endikasyonu konan dişlerin çekilecek olması, sürekli ağrı ve sancı yaşamaktan, ilerleyen süreçlerde daha ciddi sorunlar ile boğuşmaktan çok daha iyi ve makul bir karar olarak ifade edilmektedir.

Diş Çekimi Korkusunu Yenmek Adına Neler Yapılabilir?

Diş hekimi, diş tedavisi, diş çekimi korkuları çok sayıda kişinin sahip olduğu ortak korkulardan, sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş çekimi korkusu bazı hastalarda başlı başına meydana gelebilmektedir. 

Korku nedeni ile bireylerin tedavilerini ihmal etmesi, muayenelerden kaçınması, diş kontrollerini aksatması, oldukça riskli ve yanlış bir durumdur. Bu sebepler nedeniyle kesinlikle bu tarz korku ve endişelerin aşılması gerekir. 

Bu korku ve endişeleriniz hakkında diş hekiminiz ile konuşabilir, diş tedavisi hakkında sahip olduğunuz endişeleri, bir uzman ile paylaşarak ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Diş hekiminiz tarafından edineceğiniz kapsamlı bilgiler ile korkularınızı yenebilirsiniz. Bilmelisiniz ki hiçbir şey hayalinizdeki kadar korkunç değildir. 

Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod