Dentofobi Nedir?

Dentafobi diğer adıyla diş fobisi hakkında herkes az çok bir bilgiye sahiptir. Hatta azımsanmayacak bir çoğunluk dentofobiye sahiptir. Çocuklarında sıklıkla kapıdığı bu korku ile kişiler dişçi koltuğu, diş hekimi gibi kelimelerden dahi korkarak, bir panik haline bürünerek diş muayenesinden kaçınmaktadırlar. 

Dentafobi olarak literatürde yer alan bu durum kişiler için ciddi bir travma yaratabilir. Yetişkin insanların korkusunun altında yatan sebepler analiz edildiğinde bu korku halinin tamamen bireyin kendisini huzursuz hissetmesinden kaynaklanmaktadır. 

Hastanın diş problemi-problemleri ile alakalı izlediği videolar, etraftan duyduğu yanlış ve teknik bilgi içermeyen söylentiler endişe halini tetiklemektedir. Doğruluğu kanıtlanamayan söylentilere kulak asılmamalı ve bireyin kendisini ürkütmesine neden olan videolardan kaçınılmalıdır.  

Diş fobisini yenmek adına diş, diş eti tedavileri gibi video içerikleri izlenmemelidir. Kütahya Uzmandiş Polikliniği dentofobiyi, diş hekimi korkusunu aşmanız adına güler yüzü ve nitelikli hizmetleri ile sizleri beklemekte ve diş tedavisine olan bakış açınızı değiştirmeyi hedeflemektedir. 

Diş Hekimi Fobisi Nasıl Yenilir?

Dentofobinin kaynağını, nereden geldiğini anlamanız ilk adım olarak oldukça önemlidir. Geçmişte yaşanan kötü bir deneyim, çocukken diş hakkında yaşanmış olumsuz anılar, iğne korkusu, çevrenizden duyduğunuz olumsuz deneyimler dişçi korkusunun kaynağı olabilir. 

Dental fobi bir süreç halinde ilerleyebilmektedir. Kısaca bu süreç; 

  • Korku, endişe ve kaygı,
  • Diş bakımından kaçınma, geri durma,
  • Ağız sağlığında bozulmaların meydana gelmesi,
  • Utanç ve suçluluk hislerin baş göstermesi,
  • Ve özgüven sorunları. 

Bu süreç içerisinde ilk baştaki korkunuz rutin muayenelerinizi göz ardı etmenize neden olur. Bu hatanın ardından diğer olumsuz etkenler birbiri arkasına gelir. Korkunuzu yenmek için en önemli etken, farkındalığınızı arttırarak bu döngüyü anlamak ve yok etmek, kısacası zinciri kırmaktır. 

Diş Hekiminizi Diş/Dişçi Korkunuz Hakkında Bilgilendirin

Dişleriniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda mutlaka uzman bir hekime gitmeniz gerekir. Bu tedavi süreçleri içerisinde ön muayene sırasında, öncesinde veyahut tedaviye karar verildikten sonra diş hekiminizi dentofobiniz hakkında bilgilendirmeniz çok mühimdir. 

Diş doktoru ile açık bir iletişim kurduğunuzda, korkunun üstesinden çok daha kolay ve konforlu bir şekilde gelebilirsiniz. Kaygılarınız ile tek başınıza savaşmayın ve uzman desteği alın. 

Dikkatinizi Farklı Bir Alana Yöneltin

Bazı bireyler tedavi sürecinde dikkatini daha farklı bir yere yönlendirerek çok daha rahat ve konforlu bir tedavi süreci yaşamaktadır. Tedaviniz sırasında, diş hekiminizden hoşunuza gidecek bir film veyahut müzik açmasını isteyebilir, hatta bununla beraber stres topu ile kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Bu size yardımcı olacaktır.

Anestezi Seçenekleri 

Diş korkusu olan hastalara dentofobi seviyesi bakılarak tedavisi sırasında daha sakin ve rahat hissetmesi adına güvenli anestezi seçenekleri diş hekimi tarafından sunulabilir. 

Sedasyon 

Sedasyon temel olarak tedavi gören kişiyi sakinleştirmek ve kişinin korkularını yok etmek adına gerekli ilaçların damar yolu ile hastaya enjekte edilmesi işlemidir. Küçük cerrahi adımlar ve tanıya yardımcı olması adına gerçekleştirilen işlemler için tercih edilir. 

Lokal Anestezi 

Lokal anestezi kişinin konforunu sağlamak, ağrının kaynağını bulmak ve kontrol altına almak adına ve kanamayı azaltmak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilir. 

Genel Anestezi 

Bu yöntem ile hastanın hayatı fonksiyonlarının korunarak geçici olarak bir bilinç kaybı, ağrı kaybı ve reflekslerin, hareketlerin durdurulması sağlanır. 

Son Blog Yazılarımız
Tümü
Karanlık
Aydınlık
Aydınlık Karanlık Mod